Choroba wieńcowa – jak dbać o serce, by uchronić się przed zawałem

Serce człowieka narażone jest na występowanie wielu śmiertelnych konsekwencji prowadzonego dotychczas trybu życia. Codzienny stres, nieprawidłowa dieta, podstępnie rozwijająca się miażdżyca naczyń krwionośnych i stosowanie używek doprowadza serce do zaburzeń wydolności. Jedną z poważnych przypadłości jest choroba wieńcowa, która nieleczona może powodować zgon na skutek zawału.

Choroba wieńcowa – co to znaczy

Niezdrowy styl życia często prowadzi do rozwoju miażdżycy, czyli obrastania naczyń krwionośnych w tłuszcz od wewnątrz. Powoduje to zwężenie ich światła, a tym samym niedokrwienie serca. Wobec braku doprowadzania dostatecznej ilości krwi, mięsień sercowy staje się niedotleniony. Wówczas praca serca staje się upośledzona, co może zakończyć się zawałem i zgonem.

Zawał jest wypadkową obumarcia danej części serca na skutek jego niedotlenienia. Dlatego też tak ważne jest, by dbać o siebie podczas choroby oraz często badać się w przypadku gorszego samopoczucia.

Choroba wieńcowa – jak o siebie zadbać i prawidłowo reagować

Warto wspomnieć, iż choroba wieńcowa w 98% ma podłoże miażdżycowe. Dlatego też należy zmienić tryb życia na zdrowszy. Możemy:

  • zdrowo się odżywiać, rezygnując z tzw. śmieciowego jedzenia na rzecz zwiększonej podaży wody, owoców oraz warzyw
  • odstawić używki, czyli alkohol, papierosy i narkotyki
  • zarezerwować więcej czasu na rekreację i spędzanie czasu na łonie natury
  • ograniczyć stresory
  • regularnie się badać

Poza zmianą trybu życia, drugą istotną kwestią jest wykonywanie regularnych badań. Warto od czasu do czasu robić badania krwi, by wykluczyć miażdżycę. Jeżeli jednak pacjent ma stwierdzoną miażdżycę, wówczas musi monitorować pracę serca. Choroba wieńcowa powoduje zaburzenia pracy serca, zaś w przypadku ostrej postaci zawał. Dlatego bardzo istotne jest, by w momentach złego samopoczucia, zmęczenia, czy bólu w klatce piersiowej, móc się szybko zbadać o zdiagnozować problem. Naprzeciw potrzebom choroby wieńcowej wychodzi badanie EKG. Jest ono jednym z podstawowych, pozwalających monitorować czynność serca z nierówną pracą, a także przy zagrożeniu zawałem. Pomaga wykryć np. migotanie przedsionków, będące zwiastunem zawału. Dlatego też liczy się tu czas. By szybko się zbadać, wystarczy mieć pod ręką przenośne EKG. Można go użyć wszędzie – na ulicy, w domu, w pracy, na wakacjach. Sprzęt naprawdę ułatwia życie – a co najważniejsze – ratuje je. Przenośne EKG można zakupić w kardia mobile sklep. Dodatkowym atutem tego urządzenia są jego niewielkie rozmiary – jest kompaktowe i zmieści się do torebki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz