Dbałość o zęby u dzieci

W ostatnim czasie można coraz częściej zaobserwować niepokojące zjawisko pojawiania się próchnicy u dzieci już w wieku przedszkolnym a w skrajnych przypadkach nawet częściej. Wynika to z nieprawidłowej higieny i z bagatelizowania przez rodziców problemów, z którymi dzieci mogą się borykać. Jak więc powinna wyglądać odpowiednia profilaktyka jamy ustnej w wieku dziecięcym?

Troska o stan jamy ustnej powinna mieć zalążek już w wieku niemowlęcym. Oczywisty jest wówczas fakt, że nie należy używać do tego celu szczoteczek do zębów ani past. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie jałowy gazik nasączony letnią wodą, którą rodzic będzie regularnie przemywał nieuzębione jeszcze dziąsła swoich dzieci. Warto podkreślić, że ten zabieg będzie dla dziecka niesamowicie przyjemny, ponieważ struktura gazika pozwala na delikatny masaż a jednocześnie lekkie drapanie dziąseł, które dla dziecka, u którego w niedługim czasie rozpocznie się proces ząbkowania może okazać się jedynym sposobem na przyniesienie mu ulgi. W okresie około szóstego miesiąca życia u dziecka zaczynają wyżynać się pierwsze ząbki mleczne, o które również należy odpowiednio dbać, ponieważ nie są one w pełni zmineralizowane a to oznacza, że są szczególnie podatne na próchnicę. W wieku około pięciu lat zaczynają pojawiać się zęby stałe więc przez kolejne lata rodzaj zębów u dziecka będzie mieszany. Oznacza to, że w jego jamie ustnej będą znajdować się zarówno niezmineralizowane zęby mleczne jak i stałe. Stan mleczaków ma więc ogromny wpływ na stan zębów w przyszłości. Po pojawieniu się pierwszych ząbków powinno zadbać się o wizytę u stomatologa, który określi w jaki sposób powinno się o nie dbać. Nie można bowiem uogólnić tych zasad, gdyż każde dziecko będzie miało inne potrzeby.

Obowiązkiem rodziców powinno być również wprowadzanie u dziecka nawyków, dzięki którym już od najmłodszych lat będzie ono wiedziało, że regularne mycie zębów i wizyty u stomatologów są bardzo ważne. Warto te nawyki wprowadzać w formie zabawy z miłą atmosferą.

Udostępnij:

Dodaj komentarz