Dlaczego nałóg staje się dominantem życia? – mechanizm działania uzależnień

Życie w stresie, brak czasu, nieustanna pogoń – to tylko niektóre z głównych przyczyn popadania w nałogi milionów osób na całym świecie. Sięganie po używki w ich obliczu staje się opcją prostą i szybką drogą do radzenia sobie z problemami. Rodzajów nałogów jest wiele – mogą to być zarówno pewne zachowania, jak również substancje psychoaktywne.

O nałogu mówimy wtedy, gdy dana osoba skupia swoje życie wokół nieustannego i regularnego wykonywania określonych czynności lub zażywania substancji psychoaktywnych.

Nałogi – mechanizm działania na przykładzie alkoholizmu

Mechanizm działania każdego nałogu – również alkoholizmu – polega na doraźnym sięganiu po używkę. Z biegiem czasu ta częstotliwość się zwiększa. Pojawia się zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

W pewnym momencie uzależniony zaczyna sięgać po trunek przymusowo, z obawy przed napadem zespołu abstynencji, który jest charakterystyczny dla nałogów. Pragnie przestać pić, lecz sam nie może tego uczynić – potrzebuje pomocy osób trzecich.

Nałogi – jak z nimi walczyć?

Osoba uzależniona musi udać się na psychoterapię. Jest ona nieodzownym elementem walki z każdym nałogiem.

W przypadku uzależnienia od alkoholu, psychoterapię można uzupełnić wszywką alkoholową. To bardzo praktyczny sposób walki z nałogiem, ponieważ uwalnia chorego od chęci napicia się. Osoba może spokojnie realizować cele psychoterapii, przy jednoczesnym budowaniu silnej motywacji oraz skupieniu się na samorozwoju.

Wszywka alkoholowa Esperal

|Ma postać tabletek, których ilość zależy od masy ciała chorego. Zostają one umieszczone głęboko pod warstwą mięśniową w ciele, zaś miejsce zabiegi jest mało widoczne.

Działanie Esperalu polega na wywołaniu nieprzyjemnych objawów zatrucia po zetknięciu się nawet z najmniejszą ilością alkoholu. Ta reakcja może stanowić również zagrożenie dla życia chorego (zawał serca) i z uwagi na tę konsekwencję nabiera on niechęci do spożywania trunków.

Na zabieg zaszycia alkoholowego można zgłosić się w całej Polsce. W Opolu wykonuje ją Centrum Medyczne Alkomedica. Wszywka alkoholowa jest płatna, lecz nie wymaga skierowania lekarskiego. Esperal może być w razie potrzeby powtarzalny, zatem chory w momentach załamania i niepewności ma szansę wesprzeć się w sposób długoterminowy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz