Dlaczego warto robić profilaktyczne badania w gabinecie okulistycznym

Do okulisty zwykle wybieramy się dopiero wtedy, jak zauważamy znaczne pogorszenie wzroku, trudniej jest przeczytać tekst napisany drobniejszym drukiem, zlewa się obraz, trzeba przybliżyć lub oddalić telefon, żeby odczytać wiadomość lub wtedy, gdy pojawią się dolegliwości oczu. Błędne myślenie, że jeśli nic nie dolega, to nie trzeba tego kontrolować często sprawia, że badania okresowe odkładamy tak długo, aż problem ze wzrokiem, który się pojawi, nie skłoni nas w końcu do wizyty w gabinecie okulistycznym.

Schorzenia, którymi zajmuje się okulista

Okulista zajmuje się badaniem i leczeniem wszelkich zaburzeń widzenia i dolegliwości związanych ze schorzeniami oczu. Do najczęstszych należą:

  • zapalenie spojówek
  • zaćma
  • jaskra
  • zapalenie rogówki
  • zapalenie gruczołu łzowego
  • krótkowzroczność
  • dalekowzroczność
  • astygmatyzm

W gabinecie okulistycznym oprócz leczenia chorób oczu, specjaliści zajmują się również doborem korekcji okularowej oraz dopasowaniem soczewek kontaktowych.

Kiedy wybrać się do okulisty

Na wizytę do okulisty należy wybrać się, kiedy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości oczu, takie jak: swędzenie, łzawienie, ropienie, pojawiają się plamki, mroczki oraz inne zaburzenia w widzeniu lub doszło do urazu oka. Warto wybrać się również profilaktycznie, by sprawdzić stan oczu. Gabinet okulistyczny w Szczecinie posiada również w swojej ofercie badania okresowe oraz badania okulistyczne z zakresu medycyny pracy. Wizyta u okulisty obejmuje wywiad, w którym lekarz zbiera informacje o tym, co się dzieje niepokojącego z oczami, czy pacjent przebył jakieś operacje, czy w jego rodzinie występowały takie choroby jak jaskra, czy zaćma. Następnie, podczas badania, oceni stan powiek, oczodołów, ruchomość gałek ocznych, postrzeganie kolorów oraz ostrość wzroku. Lekarz okulista może również zaproponować wykonanie badanie komputerowego wzroku oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Profilaktyczne badanie wzroku – co jaki czas należy sprawdzać wzrok

Między 18 a 60 rokiem życia, badania profilaktyczne oczu powinny odbywać się raz na dwa lata. Oczywiście zawsze, kiedy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z oczami, powinniśmy wybrać się na wizytę w gabinecie okulistycznym. Dzieci pierwszą wizytę kontrolną powinny odbyć pomiędzy 2-3 rokiem życia, jeśli wcześniej rodzice nie zauważyli jakichś nieprawidłowości. Kolejne badania wzroku odbywają się co dwa lata podczas bilansów i są przeprowadzane przez lekarza rodzinnego. Jest to o tyle ważne, że pozwala na wcześniejsze wykrycie wad, które nieleczone mogą doprowadzić do zeza lub niedowidzenia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz