Gaz rozweselający u stomatologa

Lęk przed wizytą u dentysty towarzyszy niemal każdemu niezależnie od wieku i płci. Badania wykazały, że prawie połowa pacjentów należy do grupy umiarkowanego lub wysokiego lęku przed jakimikolwiek zabiegami stomatologicznymi. O ile osoby dorosłe w jakiś sposób potrafią to przezwyciężyć, mając świadomość swojej tolerancji na ból, o tyle dzieci tej tolerancji już nie posiadają. Stres wywołują przede wszystkim rzeczy nie znane oraz te, które zapamiętane były jako bolesne. Rodzice ograniczają się jedynie do badań profilaktycznych nie narażając swoich pociech na traumatyczne przeżycia, odkładając właściwe leczenie na później. W Polsce metod bezstresowego leczenia jest niewiele, środki doustne, strzykawki bezigłowe czy zdobywająca coraz większą popularność sedacja wziewna, czyli nic innego jak podanie małemu pacjentowi gazu rozweselającego. Dzięki tej metodzie dziecko staje się spokojne i zobojętniałe na wszystko, co się wokół niego dzieje. Pozwala to również na uniknięcie sytuacji urazu psychicznego. Sedację wziewną stosuje się u dzieci od 3 roku życia oraz dorosłych, jest ona całkowicie bezpieczna. Przy jej użyciu można przeprowadzać zabiegi drobne jak i te bardziej złożone, bowiem pacjent nie odczuwa bólu.

Kto kwalifikuje się do sedacji?

Przede wszystkim dzieci oraz osoby dorosłe wykazujące silny stres, z objawami ADHD, astmą a nawet padaczką, która uaktywnia się podczas nasilonego stresu. Gaz rozweselający wskazany jest również przy chorobach serca, nadciśnieniu oraz hemofilii.

Jakie są przeciwskazania sedacji?

Niezalecane jest stosowanie sedacji przy chorobie górnych dróg oddechowych, poza tym dyskwalifikujące są choroby psychiczne, alkoholizm, stwardnienie rozsiane, początek ciąży oraz brak współpracy pacjenta.

W Polsce gabinetów stomatologicznych praktykujących metodę gazu rozweselającego jest stosunkowo niewiele, jednym z nich jest. Możemy jednak zauważyć tendencję wzrostową wśród gabinetów, które nastawione są nie tylko na samo leczenie, ale i dobrą atmosferę oraz wysoki standard obsługi klienta, a takich jest coraz więcej.

Udostępnij:

Comments 1

Dodaj Komentarz
  • Dzięki tej metodzie moje dziecko już nie ma takich oporów przed dentystą, szkoda, że w mniejszych miastach jeszcze tego nie praktykują

Comments are closed.