Jak chronić oczy w pracy przy monitorze

Praca wypełnia nam znaczną część życia. Jeśli ma ona charakter biurowy, to skutkuje dodatkowo stałym, wielogodzinnym narażaniem wzroku na obciążenia wynikające z patrzenia w monitor komputera. Jeśli dołożymy do tego korzystanie ze smartfona czy tableta oraz oglądanie telewizji, to nasz wzrok naprawdę nie ma łatwo i de facto nie ma kiedy zbytnio odpocząć. Tego typu okoliczności mogą prowadzić do jego znacznego przemęczenia oraz do powstawania lub pogłębiania istniejących wad wzroku, zwłaszcza jeśli nie zabezpieczamy się poprzez używanie szkieł kontaktowych czy tradycyjnych okularów.

Syndrom widzenia komputerowego

To pojęcie kliniczne, które określa zbiór dolegliwości związanych z narządem wzroku, które dotykać mogą nawet 75 proc. osób pracujących z komputerem. Objawiają się one pogłębieniem problemów związanych z różnego rodzaju wadami wzroku, jak również takimi objawami jak ból, pieczenie, mrowienie, uczucie piasku w oku czy światłowstręt.

Wszystko to wynika z niekorzystnego promieniowania pochodnego pola elektromagnetycznego monitora, jak również faktu, że patrząc się w ekran, rzadziej mrugamy, przez co oko szybciej wysycha, co jest konsekwencją powstania zaburzeń w wydzielaniu filmu łzowego (tzw. Zespół Suchego Oka, ZSO).

Dlatego równie ważne jest, aby nosić właściwie dobrane okulary ochronne bądź szkła kontaktowe, aby nasz wzrok było możliwie właściwie wspierany.

Jak sobie radzić

Istnieje wiele naturalnych sposobów i prostych ćwiczeń, aby móc poradzić sobie ze zmęczeniem wzroku podczas pracy z komputerem. Pamiętajmy jednak o naszych wadach wzroku, które w pierwszej kolejności powinny zostać zaopiekowanie poprzez odpowiednie postępowanie okulistyczne. W przypadku astygmatyzmu, dalekowzroczności lub bliskowzroczności musimy przechodzić regularne badania wzroku, najlepiej co pół roku, aby mieć pewność, że nasze szkła kontaktowe mają odpowiednią moc.

Po pierwsze – odpowiednie stanowisko pracy

Właściwie oświetlone, najlepiej światłem dzienny biurko z komputerem to już połowa sukcesu. Oczywiście najlepiej by było, aby w pracy towarzyszyło nam światło słoneczne. Co istotne, równie zważony jest kąt ustawienia ekranu komputera względem promieni słonecznych. Nie powinny one się odbijać od ekranu i powodować refleksy, a więc monitor powinien stać prostopadle do okna.

Zachowaj odpowiedni dystans

Nie bez znaczenia jest też odległość oczu od ekranu, która powinna mieścić się w zakresie od ok. 50 do 70 cm, przy założeniu, że środek monitora powinien był ok. 20 cm poniżej linii wzroku.

Dbaj o odpoczynek

Co jakiś czas warto odejść od komputera i zmienić perspektywę pola widzenia. Jeśli jest to niemożliwe, można co jakiś czas spojrzeć w dal, lub chociażby na ścianę. Oczy, tak jak każdy z organów potrzebują odpoczynku.

Nawilżaj oczy

Aby film łzowy nawilżający oczy mógł odpowiednio funkcjonować, należy pić odpowiednią ilość płynów, najlepiej około dwóch litrów dziennie. Dobrze jest też zadbać o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie pracujemy z monitorem. Powinna ona wynosić około 40%. Wspomagać się też można różnego rodzaju kroplami do oczu, zwanymi sztucznymi łzami. Idealnie, jeśli będą zawierać w swoim składzie kwas hialuronowy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz