Najczęstsze choroby jamy ustnej

Każdy niejednokrotnie borykał się z dolegliwościami bólowymi, które wynikały ze stanów chorobowych pojawiających się w jamie ustnej. Trudno ogólnikowo określić ich przyczynę, ale najczęstszą z nich jest zwykle brak odpowiedniej higieny. Jama ustna to pierwszy element układu pokarmowego. To właśnie tam rozpoczyna się trawienie pokarmu a poprzez niedokładne szczotkowanie i pielęgnowanie zębów pewne substancje pozostają w jamie ustnej i ulegają naturalnemu rozkładowi.

Nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej może prowadzić do pojawiania się próchnicy i parodontozy. Obydwie z chorób mają niesamowicie degradacyjny wpływ na zęby. Można jednak im zapobiec poddając się regularnym zabiegom stomatologicznym w gabinecie dobrego specjalisty. Złe nawyki mogą również prowadzić do pojawiania się osadów, przebarwień i kamienia nazębnego. Mogłoby się wydawać, że jest to problem bardziej estetyczny, ale nie jest to do końca prawda, ponieważ finalnie również te problemy mogą przyczyniać się do powstawania chorób zębów i dziąseł.

Równie często spotykanym problemem są afty, które są niezwykle bolesnymi i uciążliwymi wykwitami zapalnymi. Sposobem na leczenie aft jest stosowanie odpowiednich preparatów i płukanek, ale najlepszym wyjściem będzie zapobieganie ich powstawaniu. Jak to zrobić? Przyczyną powstawania aft może być zarówno niewłaściwa higiena jak i niska odporność organizmu czy alergie pokarmowe. Chcąc więc zapobiegać powstawaniu aft w pierwszej kolejności należy określić przyczynę, która wpływa na ich rozwój.

Bardzo przykrą dolegliwością są opryszczki i wirusowe zapalenia jamy ustnej. Wprawdzie jest to niegroźne zjawisko chorobowe i często występujące, ale tak jak już zostało wspomniane może być uciążliwe i przeszkadzać zarówno w pielęgnacji jak i w przyjmowaniu posiłków. Zapalenie jamy ustnej objawia się drobnymi pęcherzykami wypełnionymi wodą i wywoływane jest właśnie przez wirusa opryszczki.

Chorób jamy ustnej jest znacznie więcej i wszystkie są tak samo nieprzyjemne, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę jamy ustnej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz