Objawy stanów zapalnych zębów

Niektóre dolegliwości chorobowe jamy ustnej potrafią dawać bardzo przykre i bolesne objawy. Pewnych schorzeń można uniknąć, ale niestety nie zawsze jest to zależne od nas. Na wiele dolegliwości chorobowych bardzo duży wpływ ma niestosowanie się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Oto najczęściej występujące choroby i ich objawy:

Zapalanie dziąseł

To najczęstsza choroba, która dotyka zwykle młodych ludzi. Objawia się opuchlizną, bolesnością oraz krwawieniem. Zdarza się, że zapalenie przebiega w sposób bardzo ostry i towarzyszy mu gorączka oraz ślinotok. Opuchlizna uniemożliwia prawidłowe przyjmowanie i przeżuwanie pokarmu, co z kolei może doprowadzić do powstania chorób ogólnomedycznych. Szczotkowanie zębów równie jest niezwykle utrudnione a czasem wręcz niemożliwe, co powoduje, że przyjmowany pokarm może zalegać i rozkładać się w jamie ustnej prowadząc do zaostrzenia się objawów choroby a finalnie nawet do utraty uzębienia.

Nieświeży oddech

Ten problem dotyka wielu ludzi, którzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. W wielu przypadkach nawet regularne szczotkowanie zębów nie przynosi żadnych efektów. Przyczyną powstawania nieświeżego oddechu może być próchnica, kamień nazębny, osady lub nieznaczne stany zapalne. Może się wydawać, że jest to problem związany bardziej z estetyką, ale z drugiej strony jeśli problem będzie się rozwijał to można spodziewać się, że w niedługim czasie stan zapalny się rozwinie i doprowadzi do silnych dolegliwości bólowych lub nawet zapalenia dziąseł, o którym wcześniej była mowa. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie nieświeży oddech warto niezwłocznie skonsultować to ze stomatologiem, który określi przyczynę problemu i zaleci dalsze postępowanie.

Jama ustna jest narażona również na różne inne zmiany chorobowe. Drożdżyca czy aftozy są zjawiskiem dość powszechnym. Wszystkie z chorób powodują duży ból i dyskomfort, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednia profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Udostępnij:

Dodaj komentarz