Preparaty do jamy ustnej

Odpowiednia pielęgnacja zębów to klucz to lśniącego, zdrowego i pięknego uśmiechu. Niestety świadomość Polaków o tym jak ważny jest dobór odpowiednich preparatów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Najważniejszy jest oczywiście wybór pasty do zębów. Ta powinna być dostosowana do stanu i kondycji zębów a także indywidualnych preferencji. W sklepach dostępne są zarówno pasty uniwersalne jak i specjalistyczne czyli wybielające, chroniące przed parodontozą i próchnicą a także te dla osób palących i sięgających po używki, które mają degradacyjny wpływ na stan zębów.

Bardzo ważna jest także odpowiednia szczoteczka do zębów. Trzeba zwracać uwagę na jej twardość i sposób wyprofilowania. Stomatolodzy polecają szczoteczki elektryczne, które cechują się dużo większą skutecznością niż te tradycyjne. Ważne jest również to, aby szczoteczkę albo głowicę w przypadku elektrycznych wymieniać regularnie minimum co trzy miesiące, ponieważ w strukturze włosa bardzo często zbierają się bakterie, które mogą powodować stany zapalne jamy ustnej. Istota szczotkowania zębów polega przecież na zachowaniu ich w dobrej kondycji a nie w jej pogorszeniu.

Bardzo często zapomina się o dodatkowych preparatach. Płyn do płukania i nić dentystyczna to podstawa. Dlaczego? Otóż wspomniany płyn do płukania pozwala zabić pozostałe bakterie, które trudno jest usunąć szczoteczką. Dodatkowo taki preparat pozwala na zachowanie świeżego oddechu. Można kupić gotowy produkt albo stworzyć go samemu w domowych warunkach przy użyciu składników, które zwykle znajdują się w zasięgu ręki. Nić dentystyczna z kolei pozwala na usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z przestrzeni pomiędzy zębami. Trudno dosięgnąć tam szczoteczką a bakterie i próchnica rozwijają się tam niezwykle szybko.

Jak więc widać odpowiedni dobór preparatów na prawdę jest bardzo istotny choć nie najważniejszy. Duże znaczenie ma również systematyczne szczotkowanie zębów i sposób jego przeprowadzania, który także w wielu przypadkach jest niestety niewłaściwy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz