Wizyty kontrolne u stomatologa

Stomatolog nigdy nie jest wrogiem tylko przyjacielem i właśnie tę zasadę należy sobie w końcu uświadomić. Nikt tak dobrze jak profesjonalny dentysta nie będzie w stanie zadbać o stan naszych zębów i dziąseł, dlatego nie można bagatelizować konieczności przeprowadzania regularnych, rutynowych i co najważniejsze bezbolesnych kontroli.

Czasem może wydawać się, że zęby i jama ustna są w bardzo dobrym stanie. Nie pojawia się ból, zęby są czyste, nie obserwuje się kamienia nazębnego i brzydkiego oddechu. Prawda jest jednak taka, że człowiek niespokrewniony ze stomatologią nie jest w stanie samodzielnie określić stanu swojego uzębienia. Regularne wykonywanie zabiegów dentystycznych może uchronić przed pojawianiem się bardzo groźnych chorób w tym nawet nowotworów jamy ustnej, przez które każdego dnia umiera dziesiątki ludzi na całym świecie. Stomatolodzy apelują więc do świadomości swoich pacjentów, aby przestali się bać wizyt. Dużo straszniejszy jest przecież ból, który i tak spowoduje, że wizyta w gabinecie będzie konieczna a przy okazji będzie z pewnością mało przyjemna.

Stomatolog po ocenie stanu jamy ustnej pomoże pacjentowi dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji i higieny a także wspólnie z nim ustali plan działania i leczenia jeśli istnieje podejrzenie, że niektóre z zębów nie są w najlepszej kondycji. Nie można cieszyć się z estetycznego i lśniącego uśmiechu, kiedy zęby są zaatakowane przez próchnicę. Ludzie wciąż zbyt rzadko zwracają na to uwagę i za późno zwracają się o pomoc do specjalistów. Prowadzi to nie tylko do bolesnych dolegliwości, ale nierzadko także do utraty swoich własnych zębów.

Jeśli te wszystkie aspekty nie przemawiają do niczyjej świadomości to może fakt, że chore zęby nie są jedynie problemem stomatologicznym to zmieni. Niewłaściwa higiena prowadzi do chorób ogólnomedycznych, zwłaszcza tych związanych z układem pokarmowym. To właśnie w jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia i to ona jest odpowiedzialna za to, aby przebiegał on prawidłowo.

Udostępnij:

Dodaj komentarz