Jak pielęgnować bliznę po cc (cesarskim cięciu)

Jak pielęgnować bliznę po cc (cesarskim cięciu)?

Zabieg cesarskiego cięcia przeprowadza się w przypadkach, gdy naturalny poród nie jest wykonalny, z powodu takich czynników jak choroba matki, przeciwwskazania położnicze (takie jak nieprawidłowe położenie maluszka czy nieprawidłowe ułożenie główki), a także w sytuacjach zagrażających życiu matki lub dziecka. W przeszłości cięcia te wykonywano pionowo, obecnie jednak preferuje się cięcie poziome. Długość cięcia zależy od różnych czynników, takich jak waga i wielkość dziecka oraz budowa ciała matki, oscylując średnio w granicach 10-15 cm. Szerokość blizny po zabiegu wynosi zazwyczaj około 2-3 mm. Jak należy dbać o bliznę po cesarskim cięciu? Czy wskazany jest w tym przypadku trening dla kobiet po ciąży?

Odpowiednia pielęgnacja

Zazwyczaj szwy zewnętrzne stosowane po cesarskim cięciu są nierozpuszczalne, a ich usunięcie następuje po 7-8 dniach od porodu. Początkowo rana jest osłonięta opatrunkiem, który nie powinien być namaczany. W przypadku przypadkowego zwilżenia, na przykład podczas kąpieli, zaleca się poproszenie o nowy opatrunek.

Aby wspomóc proces gojenia rany, często po 2-3 dniach zdejmuje się opatrunek, aby umożliwić dostęp świeżego powietrza, ponieważ wilgoć i ciepło sprzyjają namnażaniu się bakterii.

W okresie początkowym zaleca się unikanie tradycyjnej bielizny, aby nie uciskać ani nie podrażniać rany. W tym celu świetnie sprawdzają się jednorazowe majtki poporodowe. Ważne jest również zachowanie szczególnej higieny.

Do czasu pełnego zagojenia rany konieczne jest regularne delikatne oczyszczanie jej wodą z mydłem, preferowane jest mydło szare lub hipoalergiczne przeznaczone dla dzieci, co należy robić przynajmniej dwa razy dziennie. W przypadku zaleceń lekarza można również używać spirytusu lub specjalnego środka dezynfekcyjnego. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o miejsce nacięcia, to blizna po cesarskim cięciu na pewno będzie mniej widoczna.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia przeprowadzona np. w https://www.femiplace.com.pl/oferta/cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy-fit w pierwszych 2-4 tygodniach po operacji ma na celu przywrócenie homeostazy ciała, zwłaszcza w obszarze układu oddechowego, pracy narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy, oraz działanie przeciwzrostowe, a tym samym również sprawienie, że blizna po cc cięciu będzie mniej widoczna. Na samym początku jednak musi zostać przeprowadzona diagnostyka po porodzie, aby sprawdzić stan pacjentki.

Głównym celem fizjoterapii jest indukowanie i przyspieszanie procesów powrotu do równowagi sprzed ciąży oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom po operacji. Istotne jest wsparcie procesów naprawczych i ich odpowiednie kierowanie.

Przy wykorzystaniu technik terapii wisceralnej fizjoterapeuta ułatwia narządom ścieżkę do samoleczenia i regeneracji. Starannie zaplanowane ćwiczenia pomogą uniknąć zrostów i sprawią, że blizna po cc ukształtuje się prawidłowo. W późniejszych etapach skupiamy się na mobilizacji blizny oraz dostosowanym treningu mięśni dna miednicy. Fizjoterapeuta nie tylko udziela instrukcji w zakresie autoterapii, ale także przeprowadza manualne badanie wydolności mięśni dna miednicy i planuje odpowiedni trening regeneracyjny.

Udostępnij:

Dodaj komentarz