Dieta DASH – dlaczego jest uważana za jedną z najzdrowszych diet

Osoby marzące o szczupłej sylwetce w dzisiejszych czasach, nie skupiają się wyłącznie na utracie zbędnych kilogramów, ale wybierają diety, które mają dobroczynne działanie na cały organizm, dzięki czemu pozwalają cieszyć się doskonałym zdrowiem. Dieta bowiem nie kojarzy się już z rygorystycznym przestrzeganiem spożytych kalorii i odmawianiem sobie ulubionych potraw, ale jest to styl życia, który jednocześnie pomaga schudnąć oraz utrzymywać organizm w znakomitej formie.

Czym jest dieta DASH i jakie są jej zalety

Dieta ta cieszy się dobrą opinią wśród lekarzy, co ma swoje wyjaśnienie w nazwie. DASH bowiem to skrót od angielskiego „dietary approaches to stop hypertension” – co oznacza plan żywieniowy, chroniący przed nadciśnieniem. Niewątpliwą zaletą tej diety jest to, że nie trzeba całkowicie rezygnować z ulubionych przysmaków, wystarczy je tylko lekko zmodyfikować, posiłki przygotowuje się szybko, a także to, że nie ma zastrzeżeń, żeby mogły stosować ją osoby w różnym wieku, więc nie trzeba tracić czasu na gotowanie oddzielnie dla siebie i dla reszty rodziny.

Zasady diety DASH

Dieta DASH obejmuje trzy posiłki główne i cztery przekąski. Bazuje na spożywaniu jak najmniej przetworzonego jedzenia, ograniczeniu soli oraz wykluczenia białego pieczywa, ciastek, ciast oraz czerwonego mięsa. Produkty stosowane przy tej diecie, przyczyniają się do uregulowania ciśnienia.

Co zatem należy spożywać, stosując dietę DASH

  • produkty pełnoziarniste
  • warzywa i owoce
  • chudy nabiał

Błonnik pokarmowy, którego jest dużo w pieczywie pełnoziarnistym, obniża stężenie cholesterolu, usprawnia trawienie i wchłanianie węglowodanów. Warzywa i owoce dostarczają organizmowi potrzebnych witamin, takich jak: A, E i C, przeciwutleniacze i składniki mineralne. Mleko i przetwory zaś, dostarczają wapnia, niezbędnego do budowy kości.

Bardzo ważne podczas stosowania diety DASH jest zachowanie odpowiednich proporcji, czyli 4-5 porcji warzyw i owoców, 5-6 porcji produktów zbożowych, a produkty mleczne, o niskiej zawartości tłuszczu to 2-3 porcje dziennie.

Przy zmianie nawyków żywieniowych, wcale nie trzeba głodzić się, by utrzymać odpowiednią sylwetkę, stracić zbędne kilogramy, a przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. 

Tagi:
Udostępnij:

Dodaj komentarz